BLOG

Anasayfa / Blog

Bizimle GÜVENDESİNİZ.

SSL Nedir?

SSL Nedir?

 

SSL'in açılımı Secure Sockets Layer'dır. SSL; sunucu ile ziyaretçi iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. En bilinen kullanımı ise, web sitesindeki veri alışverişi esnasında server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir

 

SSL; standart bir algoritmadan oluşmaktadır. Güvenli veri iletişimi için birçok web sitesi SSL teknolojisini kullanmaktadır. SSL işleminin çalışması için server tarafında bir anahtar ve alıcı tarafında çalışacak bir sertifika olması gerekmektedir.

 

Özellikleri
- Gelen verinin kodlaması ve şifreyi çözmesi esnasında güvenlik ve gizliliği sağlar.
- Veriyi gönderenin ve veriyi alanın doğru yerler olduğunu garanti eder.
- Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır.
- İletilen dokümanların tarih ve zamanını doğrular.

 

SSL ve GOOGLE
Bildiğiniz üzere SSL Sertifikası site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlar. Son zamanlarda Google tarafından güvenlik çalışmalarına yapılan önlemi düşünürsek SSL’in siteniz için bir eksik olduğu kanısına varabilirsiniz.

 

Kurulum Sonrası Sitedeki Değişiklikler
Kurulumun ardından sitenizde yapılan değişiklik aslında http:// yerine https:// ile sitenize ulaşmalarıdır. Sadece ana sayfa değil sitenize ait tüm linklere artık https:// ile ulaşmaları gerekmektedir.